Sport

Spordivaldkond pakub lastele ja noortele palju võimalusi liikumise ja spordiga tegelemiseks.

Foto: Hele-Mai Alamaa

Lapsi ja noori kutsuvad aktiivselt tegutsema ja ise spordis kaasa lööma spordiklubid, spordikoolid, koolide spordi- ja tantsuringid ning teised liikumisega seotud tegevusi pakkuvad organisatsioonid ja –asutused.

Eesti spordiregistri andmetel on organiseeritud sporditegevusega spordiklubides haaratud 87 270 last ja noort, kellest 54 923 on poisid ja 32 347 on tüdrukud.

Lastel ja noortel on võimalik õppida harrastama enam kui 80 erinevat spordiala.

Eestis on kõige populaarsemad spordialad laste ja noorte hulgas jalgpall, ujumine, võimlemine, kergejõustik, korvpall, judo, maadlus, tennis, tantsusport, sulgpall, lauatennis ja jalgrattasport.

Ei ole tähtis, millise spordiala või liikumisviisiga laps või noor tegeleb, oluline on teada, et igasugune liikumine arendab laste füüsilist võimekust. Mida mitmekülgsem on liikumine lapsepõlves ja noorukieas, seda paremini arenevad välja erinevad kehalise võimed Liikumise ja spordi kaudu saavad lapsed ja noored kogeda palju erinevaid emotsioone ja kogemusi, õpivad tundma iseennast ja oma kaaslasi, leiavad uusi sõpru ning ühe enam hakkavad hindama spordis peituvaid positiivseid väärtusi.

Kuigi Eestis on palju võimalusi liikumise ja spordiga tegelemiseks, on viimaste aastate uuringud on näidanud, et laste igapäevane kehaline aktiivsus ja võimekus on madal. 10 aasta jooksul on suurenenud ülekaaluliste laste osakaal peaaegu kaks korda. Nimetatud näitajad on ohusignaaliks, mis viitavad terviseriskidele suurenemisele. Iga lapsevanema, õpetaja, treeneri ja kogu ühiskonna otseseks kohustuseks on innustada üha enam lapsi ja noori liikuma ja spordiga tegelema.

Väljakuulutatud laste ja noorte kultuuriaasta on selleks suurepärane võimalus, et tähtsustada liikumise ja sportimise kultuuri ning selle kaudu mõjutada eluterve, rõõmsa ja teovõimelise uue põlvkonna kasvatamist.

Tuletame taas meelde vanasõna „Terves kehas terve vaim“ -kui keha on treenitud ja nõtke, siis tulevad terved mõtted sinna juba iseenesest. Soovime, et järgmisel aastal leiaks iga laps ja noor endale meelepärase sportliku tegevuse oma kooli- või kodulähedases spordiklubis ja sportimispaigas.

https://www.spordiregister.ee/

Head liikumisrõõmu laste  ja noorte kultuuriaastal!

 

Teksti autor: Malle Englas, Kultuuriministeeriumi spordiosakonna nõunik