Haridusprogramm

ELAMUSAASTA

Elamusaasta on kohtumiste sari, mille raames käivad loomingulised inimesed koolides rääkimas elamustest, mis on nende identiteeti sügavalt vorminud ja mõjutanud – olgu tegemist siis kunstilise elamusega või millegi muuga.

Külaskäikude ajal räägivad oma tegevusega ühiskonnas innustavaks eeskujuks olevad inimesed õpilastele lugusid sündmustest, mis on nende elu põhjalikult mõjutanud ja mis muutsid neid inimesteks, kellena me neid praegu tunneme ja hindame. Nad räägivad, kuidas leidsid teeotsad, tänu millele on nende elulugu huvitav ja loominguline.

Esinejaid on alati kaks ning nad esindavad erinevaid loomingulisi valdkondi. Esinemiste leitmotiiv on loomingulisuse tähtsus ja tähendus inimese elus, see annab esinejaile suurepärase võimaluse mõtelda oma valdkonnast väljaspool ning arendada kunstialade vahelist koostööd.

Elamusaasta eesmärk on rikastada kooliprogrammi nii teemade kui kõnelejatega. Paljud  koolid on lisanud Elamusaasta kohtumised oma õppekavasse ning elamuste jagamisest on saamas loomulik traditsioon, kooliprogrammi rikastav tegevus.

Elamuste jagamises on alati midagi õpetlikku. Selle sõna kõige laiemas mõttes. Elamused aitavad meil ära tunda elamise võimalusi. Elu, mis ei tähenda ju ainult õnnestumisi, vaid sageli midagi hoopis vastupidist – kahtlusi, eksimusi, ekslemist, üleelamisi, ebakindlust. Nii kaevubki Elamusaasta kõikvõimalike – ilusate, lõbusate, kurbade, uskumatute, põnevate, mõtlemapanevate, aga alati isiklike lugude kaudu inimeseksolemise võimaluste ja põhjusteni.

Vaata lisa Elamusaasta kodulehelt.

ARHITEKTID KOOLIDESSE

Arhitektuurikool koostöös algatusega Tagasi Kooli toob sel kevadel ja sügisel arhitektide töötoad Eesti koolidesse ning pakub gümnasistidele võimaluse koos professionaalidega ruumikultuuri teemal kaasa mõelda.

Ruumikultuuri töötoad on laste ja noorte kultuuriaasta haridusprogramm, mille eesmärk on äratada noortes huvi ümbritseva keskkonna vastu ning inspireerida neid loovalt kaasa mõtlema ja tegutsema nii oma kogukonnas kui kogu Eestis.

“Ruumikultuur on fookuses kui valdkond, mis haarab endasse palju erinevaid teemasid, ent mida kooliprogramm veel väga palju ei puuduta. Arhitektuurikool teeb oma tööd täie pühendumusega, töötubade vorm kõnetab noori ning sealt võib tulla esimene äratundmine, et ruum meie ümber on oluline ning selle peale tasub mõelda,” ütles Marju Kask.

Töötubasid viivad koolides läbi aktiivselt tegutsevad ruumiloojad, kes jagavad noortega oma visiooni ja põhimõtteid elukeskkonna kujundamisel. Noored saavad asjatundjate juhendamisel oma lennukaid ideid vormida ning julgustust olla aktiivsed osalised oma ümbruse rikastamisel.

Arhitektuurikooli eestvedaja Kaire Nõmme sõnul tasub noortega ruumikultuurist rääkida, sest see on osa meie igapäevasest elust ning seetõttu on loomulik selle vastu huvi tunda. “Üle poole kogu Maa elanikkonnast elab linnades. Isegi maal elades on vahetu elukeskkond inimese loodud ruum, olgu see siis seinte sees või väljaspool seda. Võib isegi öelda, et ruumist ei olegi võimalik välja minna,” rääkis Nõmm.

Ettevõtmise eestvedaja Arhitektuurikool on ainus huvikool Eestis, mis pakub ruumialast huviharidust. Laste ja noortega üheskoos uuritakse, kuidas ruum inimest mõjutab ja kuidas ise ruumi mõjutada. Läbi mängulise tegevuse, arutluste ja meisterdamise antakse võimalus ümbritsevat ruumi paremini mõista.

Kui usud, et ruumikultuuri teemaline töötuba paneb noorte silmad särama, siis võta aegsasti ühendust Merle Tiigisooniga aadressil merle@tagasikooli.ee või helista telefonil 513 1231.

Lisainfot töötubade sisu kohta saab Kaire Nõmmelt aadressil kaire@arhitektuurikool.ee või telefonilt 5097446.

Lae alla üleskutse plakat siit: Arhitektuurikool_TagasiKooli