Sisukirjeldus

Laste vabariik on Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kuni 12-aastastele lastele ja nende peredele suunatud ettevõtmiste sari, mille eesmärgiks on omakultuuri tutvustamine ja edendamine atraktiivses vormis.

Tuuri eesmärk on jõuda paljude lasteni ja viia Eesti sünnipäevapidu nende kodupaika. Maist septembrini jõuab Laste Vabariik kõikidesse Eesti maakondadesse, igas paigas peatutakse kogu päevaks. Laste Vabariigi tegevustes osalemine on tasuta.

Liikuv Laste Vabariigi haagisauto sõidab mööda Eestimaad ja laotab ennast päevaks lahti nii suuremates ja väiksemates Eestimaa paikades.

Laste Vabariigis on 3 tegevusala:

ETENDUSEALA, kus vaatad, kuulad ja elad kaasa.

Laste Vabariigi haagisauto avaneb õues lavaks, kus toimub ava- ja lõpuetendus. Avaetenduse loo on kirjutanud Kätlin Vainola, lavastab Taavi Tõnisson. Loo peategelased on saja-aastased vanaprouad Hulda ja Gulda, kes peavad vanakraamipoodi ja hakkavad valmistuma Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Läbi poes olevate esemete ja sünnipäevatordi valmistamise tuleb kokku lustakas lugu, mis räägib meist endist, eestlastest ja Eestist, meie elust ja tegemistest ja sellest, mida peame oluliseks ja väärtustame.

Päeva teises pooles sisustavad etenduseala enda kultuuriprogrammiga kohalikud lapsed.

MÄNGUALA, kus seikled, mängid ja avastad ise.

Eraldi osana kerkib õuealale ehk mänguala ehk labürintlinnak,kus saab avastada erinevaid maailma – piiluda Eesti maa-alla ja merepõhja, heita pilk taevasse ja loodusesse, kuulata Eestimaa hääli, avastada nii omast kui uut. Mänguala loovad koos kunstnikega Laste Vabariigis osalevad partnerasutused – elamuskeskused, muuseumid, raamatukogud, teatrid jt, kes pakuvad igapäevaselt tegevusi lastele.

TÖÖTUBADEALA, kus lood, nuputad ja meisterdad ise.

Töötubasid viivad läbi meistrid erinevatelt elualadelt. Kaasatud on paljud loomeinimesed ning asjatundjad lastekultuurile ja -tegevustele pühendunud organisatsioonidest nagu muuseumid,elamuskeskused, raamatukogud, teatrid jpt – seega töötubade teemad vahelduvad. Toimub ilusa ilma korral õues, vihma korral siseruumis. Ruumiks on kohapealne rahvamaja, kultuurikeskus, kool või muu kogukonna keskus vastavalt toimumiskohale.

***

Igas maakonnas on Laste Vabariigi partneriks maakondlik kuraator, kes aitab korraldada kohapealset tuuri ning kohalikku programmi. Laste Vabariik kaasab elamustuuri läbiviimisesse ka kohalikke noori vabatahtlikke.