Sisukirjeldus

Laste ja noorte kultuuriaasta elamustuur Laste Vabariik liigub ringi ratastel ning ühendab endas teatri, mängu ja töötoad. Igas peatuspaigas saab näha uut lasteetendust Eesti Vabariigi sünnipäevaks valmistumisest, avastada Eestit omanäolisel labürint-mängualal ning proovida oma käte osavust ja mõtte erksust töötubades. Laste Vabariigi ainulaadsel autolaval on oodatud oma etteastetega üles astuma kohalikud lapsed ja noored! Laste Vabariik on kõigile mõistagi tasuta!

Laste Vabariik sõidab suve jooksul läbi kõik Eesti maakonnad ning peatub igas paigas ühe päeva. Kokku ehitatakse suve jooksul üles üle 50 Laste Vabariigi! Iga Laste Vabariik on natuke isemoodi, sest selle loomises osalevad kohalikud inimesed, kes annavad Laste Vabariigile iga kord oma näo. Sellest tuleb üks igavesti vahva ja kirju suvi!

Laste Vabariigi disainerid on Mae Kivilo ja Kaarel Kuusk ning maalikunstnik Tiia Mets.

Laste Vabariiki sõidutab mööda Eestit ainulaadne haagisauto. Laste Vabariigi autopartner Silberauto on loonud unikaalse lahenduse spetsiaalselt eesti lastele kultuurielamuste võimaldamiseks ning juba alates mai lõpust vurab elamustuur rõõmsalt mööda Eesti teid ning toob lasteni toredaid kultuurielamusi.

Laste Vabariigis on 3 tegevusala:

ETENDUSEALA, kus vaatad, kuulad ja elad kaasa.

Laste Vabariigi haagisauto avaneb õues lavaks, kus toimub avaetendus “Kõige parem kingitus”. Etenduse peategelased on saja-aastased vanaprouad Hulda ja Gulda, kes peavad vanakraamipoodi ja hakkavad valmistuma Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Lustakas lugu räägib meist endist, eestlastest ja Eestist, meie elust ja tegemistest ja sellest, mida peame oluliseks ja väärtustame.

Loo on kirjutanud ja dramatiseerinud Kätlin Vainola, selle lavastab Taavi Tõnisson (NUKU). Näitlejad: Rauno Kaibiainen (Impeerium), Katrin Kalma, Merilin Kirbits (Impeerium), Liisu Krass, Artur Linnus, Kati Ong (Endla), Karl Edgar Tammi (Must Kast), Kristo Veinberg (Must Kast). Etenduse helilooja on Liina Sumera (NUKU) ja kunstnik Mae Kivilo. Nukud on loonud nukumeistrid Annika Aedma ja Evelin Vassar (NUKU).

Päeva teises pooles sisustavad etenduseala enda kultuuriprogrammiga kohalikud lapsed.

MÄNGUALA, kus seikled, mängid ja avastad ise.

Laste Vabariigi õuele kerkib ainulaadne labürint-mänguala, kus saab avastada erinevaid maailmu – piiluda Eesti maa alla ja merepõhja, heita pilk taevasse ja loodusesse, kuulata Eestimaa hääli, ära tunda tuttavat ning avastada uut. Mänguala loovad koos kunstnikega Laste Vabariigi sõbrad – elamuskeskused, muuseumid, raamatukogud, teatrid jt, kes pakuvad igapäevaselt tegevusi lastele.

TÖÖTUBADEALA, kus lood, nuputad ja meisterdad ise.

Igas paigas toimub neli töötuba, eri paigus töötavad erinevad töötoad. Töötubasid korraldavad Eesti muuseumid, elamuskeskused, raamatukogud, teatrid jne. Neid viivad läbi eri elualade meistrid, kelle seas on loomeinimesi ning lastega igapäevaselt tegelevaid inimesi. Ilusa ilma korral toimuvad töötoad õues, vihma korral siseruumides.

***

Igas maakonnas on Laste Vabariigil abiks maakondlik kuraator, kes aitab kohapealse korralduse ja programmi kokkupanemisega. Laste Vabariik kaasab elamustuuri läbiviimisesse ka kohalikke noori vabatahtlikke.

Laste Vabariigi korraldajatel on õigus teha kavas muudatusi!