Lapsed arutlesid Arvamusfestivalil enda jaoks olulistel teemadel

Tänavusel Arvamusfestivalil olid laste ja noorte kultuuriaasta puhul esmakordselt kavas lastearutelud, mida korraldasid ja viisid läbi lapsed ise. Kahe päeva jooksul diskuteeriti nii kooli-, kodu-, keskkonna- kui nutisõltuvuse teemadel. Lapsed hindavad arutelude korraldamisest saadud kogemust ning juhendajate sõnul on laste arutlemisoskus väga hea.

Arutelu „Laps tahab ka klassist välja!“ juhtinud Paide gümnaasiumi 6.a klassi õpilase Lisette Haugi sõnul ei taha tänapäeval paljud lapsed koolis käia ja see on suur probleem. „Kui on probleem, tuleb midagi ette võtta. Minu ja minu klassikaaslaste arvateks oleks üks lahendus see, kui tavaline koolitund muutuks huvitavamaks, õppimine ei toimuks enam ainult klassiruumis,“ rääkis ta. Arutelu korraldamine andis Lisette Haugi arvates hea kogemuse, sest kõike tuli teha ise. „Ehkki ettevalmistused olid kohati stressirikkad ja me pisut pelgasime esinemist, sujus kõik hästi. Kui tekiks veel võimalusi aruteludes osaleda, läheksin kindlasti,“ ütles Haug.

Lastearutelude üks moderaator, samuti Paide gümnaasiumi õpilane Damaris Ly Tambla tõi lastele oluliste teemadena välja kooli-, keskkonna- ja nutisõltuvuse teemad. „Minule suureks üllatuseks olid lapsed väga osavad arutlejad, ainult paar kirja pandud rida oli mõnel lapsel silma ees, aga hoogu sisse saades esinesid kõik kindlalt ja vabalt ning vastasid kenasti ka publiku küsimustele,“ ütles Tambla.

Lastearutelude juures oli hea nõuga toeks Paide gümnaasiumi õpetaja Siiri Sitska, kelle sõnul näitasid arutelud, et laste arutlemisoskus on väga hea. „Esinejatel oli teemad läbi mõeldud, neil oli oma arvamus kujundatud ja nad julgesid selle ka välja öelda. Samas kuulasid nad tähelepanelikult ning viisakalt publiku seast rääkijaid ning vastasid küsimustele arukalt. Mind isiklikult tegid minu õpilaste paar vastust lausa uhkeks,“ ütles Sitska.

Siiri Sitska sõnul said lapsed arutelude korraldamisega hästi hakkama ning juba pärast esimest arutelu peegeldus nende silmist siiras hakkamasaamise rõõm. „Me ei oska aimatagi, mis meie lastes peidus on,“ rääkis Siiri Sitska.

Arvamusfestival on kogu ühiskonda kaasav erinevatele maailmavaadetele avatud kohtumispaik, mille eesmärk on arendada arvamuskultuuri ja kodanikuharidust. Arvamusfestivali koostööpartneriks lastearutelude korraldamisel olid Ajaloomuuseum, EV100 ning laste ja noorte kultuuriaasta „Mina ka!“. Ideed laekusid Paide Gümnaasiumist, Tallinna Prantsuse Lütseumist, Püha Johannese Koolist ning Järveküla Koolist.

Vaata pilte Facebookis.

Tekst ja foto: Martha-Beryl Grauberg