50 IDEED: Arheoloogialaagris leiti nii luukilde kui keraamikatükke

Eesti Ajaloomuuseumi arheoloogialaagris „Mina ka arheoloogiks“ osales 26 ajaloohuvilist last, kes väljakaevamistel leidsid nii luukilde kui keraamikatükke. Kurese külas Läänemaal 5. ja 6. juulil toimunud arheoloogialaagris juhtis väljakaevamisi Eesti Ajaloomuuseumi arheoloog ja teadur Mati Mandel. 

Kahepäevane laager sai alguse Tallinnast, kust pakiti bussi peale lapsed ja kogu muu vajalik kraam, et kaks päeva välitingimustes vastu pidada. Seejärel võeti suund Koonga kooli, kus kogu laagrimeeskond ööbis. Peale lõunasööki sõideti Kurese muinaskülla, kus kunagist suurt küla tutvustas lastele küla hooldaja Urmas Vahur.

Siis algaski laagri kõige oodatum osa, kus jõuti arheoloogiliste välikaevamiste paika ning lapsed said arheoloogide valvsate pilkude all kaevama hakata. Iga laps sai juba esimesel kaevamispäeval mõned leiud, kas luukillud, keraamikatükid. Loodetud Rootsi kuninga Ingvari haud jäi seekord kahjuks küll leidmata. Õhtu saabudes süüdati lõkked ja söödi pika kaevamispäeva lõpetuseks tõhus õhtueine – grillvorstid ja tuhakartulid  kadusid väga kiirelt laste hammaste taha. Õhtu lõpuks mängiti Kurese küla niitudel veel mitmed jooksu, hüppe ja müramismänge, lauldi lõkkelaule ja kustuval lõkkel grilliti vahukommegi.

Kui öö arheoloogiliste unenägude saatel Koonga koolimajas oli ära magatud, algas hommik võimlemise ja eelmisel päeval kangeks jäänud selgade sirgeks venitamisega ning maitsva hommikupudru ja värske maasikamoosiga. Seejärel sõideti taas Kuresele ja kaevamised jätkusid kuni lõunasöögini. Hommik algas väga leiduderohkelt ja lisaks luutükkidele ning keraamikakildudele leiti mõned pronksrõngad ning ka kaunis pronksist käevõrujätke. Peale lõunat toimus matk Eesti suurimasse soolinnusesse Soontagana maalinna, kus arheoloog Mati Mandel tutvustas lastele piirkonda ja rääkis laiemalt linnustest.

Aitäh Eesti Ajaloomuuseum, Mati Mandel, Krista Sarv, Reti Meema, Vahur Lõhmus, Anu Kohal, Kristi Paatsi, Kurese küla vanem Urmas Vahur, kohapealne kaevamismeeskond ja Koonga kool!

Laste arheoloogialaagri idee autor on Eesti Ajaloomuuseumi kommunikatsioonijuht Reti Meema. Projekt osales edukalt laste ja noorte kultuuriaasta ideekonkursil „50 ideed!“.

Tekst: Eesti Ajaloomuuseumi kommunikatsioonijuht Reti Meema.
Foto: Eesti Ajaloomuuseumi fotograaf Vahur Lõhmus.